'Kıvamı Yumuşacık Et Pişirmenin Püf Nokları'

Et pişirmek her ne kadar kolay gibi görünen bir eylem olsa da asıl önemli olan nokta ete lezzet ve kıvamı verebilmektir. 
Kıvamı yumuşacık olan bir eti yemek ise paha biçilemeyecek derecede bir lezzeti ifade etmektedir.
Peki bu yumuşacık kıvama hangi püf noktalara sahip olarak ulaşacağız?

Et çoğumuza göre pişirilmesi kolay bir iş gibi görülse de aslında bir hayli zahmetli bir iştir. Eğer ağızda dağılan yumuşacık lokum gibi bir et yemek istiyorsanız bu konu hakkında püf noktalara sahip olmalısınız.
Böylece yaptığınız pişirme işlemi çok daha keyifli hale gelecektir.

İlk olarak doğru et nasıl seçilir bilmelisiniz.

 Doğru et seçimi yapmadıktan sonra eti nasıl pişirdiğinizin ya da ne kadar yumuşak olduğunun hiçbir anlamı kalmayacaktır. Et seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç ufak detay vardır.
Seçeceğiniz et sinir bir et olmalı. En az üç gün dinlenmiş olmalı çünkü dinlenmemiş et katı ve diri olur.
Mümkünse genç bir hayvanın eti olmalı çünkü hayvan yaşlandıkça eti sertleşir.
Seçeceğiniz et ne çok yağlı ne de çok yağsız olmalıdır. Etin yağı lezzettir bu yüzden orta yağlı etleri tercih etmeniz güzel ve lezzetli et yemekleri yapmanızda size kolaylık sağlayacaktır.
 
Marine olmadan asla!

Lokum gibi et pişirmenin ikinci sırrı eti marine etmekten geçer.
Bunun için birçok yöntem mevcuttur. Eti zeytinyağı ve baharatlar ile ya da süt, şarap ve soya sosu ile marina edebilirsiniz.
Zeytinyağı bilindik işlem olabilir oysa süt ve şarap halk arasında çok bilinmeyen bir yöntemdir. Kırmızı et için marina süresi en az iki saat ile başlayıp maksimum 1 gündür.  Şarap ile yapılan marinelerin bekleme süresi  zeytinyağı ile yapılan marinelere göre çok daha fazladır. Süt ile marine etmek ise etin yumuşaklığını arttırmanız da size yardımcı olacaktır.
Beyaz et için bu süre daha azdır. Damak tadınız ve kullandığınız et çeşidine göre marina seçiminizi yapmalısınız.


Eti mühürlemeyi bilmelisiniz.
Et mühürlemek yani etin içindeki suyu etin içinde bırakmayı bilmek demektir.

Eti nasıl pişirmelisiniz?

Yukarıdaki adımları yerine getirdikten sonra yapacak olduğunuz yemeğinizin seçimine göre etin pişirme şeklide değişir. Sulu bir et yemeği yapmak istiyorsanız halk arasında güveç olarak isimlendirilen çamurdan yapılmış kaplarda kısık ateşte sebzeler ile harmanlayarak pişebilirsiniz.
Sulu yemek ile olan eti tercihinize göre sote olarak da pişirebilirsiniz.
Eti sade olarak pişirmek istiyorsanız eğer ızgara bunun en sağlık yöntemlerinden birisidir. Kebap yapmak istiyorsanız eğer eti yüksek ateşte pişirmelisiniz. Eğer etinizi ızgara ya da kebap olarak istemiyorsanız fırın bunun en sağlıklı yöntemlerinden bir tanesi.
Fırında pişen et diğer proteinler gibi daha hafif ve sağlıklı pişmesini yardımcı olur.


Yumuşak bir et için tüyolar!

Doğru et seçiminizi yaptınız, etlerinizi marine ettiniz ve pişirmeye başladınız. Marine ettiğiniz eti, dolaptan çıkar çıkmaz direkt olarak pişirme aşamasına geçmeyiniz, oda sıcaklığına ulaşana kadar bir miktar dışarıda bekletmelisiniz. Ardından tavanızın iyice ısınmış olduğuna dikkat edin. Etleriniz üzerine koyduğunuzda yağın sesini duymalısınız. Daha sonrasında ise mühürleme işlemi yaparak etinizi kısık ateşte kendi suyu ile pişiriniz. Eğer pişirme yöntemi olarak fırın seçeneğini kullandıysanız, eti fırında pişirmeden önce döküm bir tavada yoksa da normal bir tavada bir süre pişirmeli sonra ise pişirme işlemine fırında devam etmelisiniz. Fırın öncesi yaptığınız bu işlem, etinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır.

Son olarak etiniz pişerken üzerine 1-2 damla elma yada üzüm sirkesi gezdirebilirsiniz,eğer sirkeden hoşlanmıyorsanız limon suyuda etinizinin yumuşaklığına yardımcı olacaktır.

Artık işin püf noktalarına sahip olduğunuza göre, özenle ve yumuşacık pişirdiğiniz etlerinizi afiyetle yiyebilirsiniz..

Etiketler: