Sakatat Tüketiminin Faydaları ve Zararları

Sakatat tüketimi konusunda insanların yarısı büyük bir zevkle ve iştahla tüketirken, bir kısmı da sakatattan hiç hoşlanmamaktadır ve kesinlikle tüketmemektedir.

Sakatat denilen et çeşidi, hayvanların kas olarak adlandırılan etlerinin dışında kalan ve halk dilinde daha çok organ olarak adlandırılan ( yürek, karaciğer, böbrek, işkembe, beyin, baş, ayak gibi) kısımlarına verilen genel isimdir.

Sakatatın Faydaları

Sakatat adı verilen et çeşitleri normal bildiğimiz hayvanın kas bölümünden oluşan etlere oranla daha düşük kalorilere sahiptir. Beyin eti haricindeki diğer sakatat etlerinin protein miktarı, normal kas dokusundaki kırmızı etlerin protein miktarına yakındır. Bilinen kırmızı etin karbonhidrat miktarının çok az olmasına karşılık sakatatlar oldukça yüksek karbonhidrat miktarına sahiptir.

Karbonhidratların yüksek bir bölümü karaciğerde glikojen olarak bulunmaktadır. Sakatat etlerinde bazı mineraller normal kırmızı ete oranla çok daha yüksek seviyededir. Sakatatların vücuttaki depo organları olmaları sebebiyle A, B, B1, B2, B6, B12 gibi vitamin ve minerallerin organlarda depolanmasından kaynaklı olarak insanlara da oldukça faydası bulunmaktadır.


Bazı Sakatatların Bilinen Faydaları

·         Karaciğer etinde insanların günlük alması gereken A vitamini ve B12 vitamininin 2 katı bulunmaktadır.

·         Böbrek eti, kanser riskini azaltıcı bir etkiye sahiptir.

·         Uykuluk eti, içinde bulundurduğu C vitamini sayesinde insan vücuduna bağışıklık kazandırır.

·         Dil eti, insanların günlük mineral ihtiyacının bir kısmını karşılamaktadır.

·         Beyin eti, omega-3 deposu olması sebebiyle sinir sistemini geliştirmeye katkı sağlamaktadır.

·         İşkembe, içinde barındırdığı B12 vitamini sayesinde kalp riskini azaltmaktadır.

·         Taşlık, insanlarda göz ve karaciğer sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

·         Dalak eti, içerisinde yer alan demir minerali sayesinde kansızlığa karşı bir çözüm niteliğinde olabilmektedir.

·         Paça, D vitamini ihtiyacını karşılayarak özellikle kış aylarında meydana gelebilecek gribal enfeksiyonlara karşı vücuda enerji sağlamaktadır.

·         Yürek eti, içerisinde barındırdığı B12 vitamini sayesinde insanlarda oluşabilecek fiziki yorgunluğa iyi gelmektedir.

 

Sakatatın Zararları

Hayvanlar dışarıdan beslendikleri için vücuda birçok kimyasal madde ve insanın tüketemeyeceği ürün metabolizmaya girmektedir. Bu besinler hayvanın vücudunda birikebilir. Biriken her türlü istenmeyen madde, karaciğer, akciğer, beyin, böbrek, kemik dokuları gibi organlarda yer alabilmektedir. Yabancı toksik maddeler, reaksiyonların gerçekleştiği organlarda depolanabilmektedir. Reaksiyona giren maddeler buradan vücuttaki farklı bir bölgeye taşınabilir ve organlarda hastalığa sebep olabilmektedirler.

Sakatatlar, insanların sağlığına zararlı olabilecek hormonları, proteinleri, virüsleri, parazitleri ve zararlı toksik maddeleri depolama özelliğine sahiptir. Hayvanların özellikle karaciğer bölgesinde kelebek ve buna benzer parazit hastalıkları sıklıkla görülebilmektedir. Bunlardan korunmak amacıyla, sakatatların en güvenli şekilde ve istenilen besin değerinde tüketilebilmesi için tazeliğine ve hastalık taşımadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Etiketler: