Kuzu Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Ev yemeği olarak pişirilen etlerden farklı olarak steak çeşitlerini en lezzetli şekilde pişirmek son derece bilgi ve deneyim isteyen bir durumdur.

Kuzu etini yiyen kişinin ağzında lokum gibi dağılması ve lezzetin tam anlamıyla yaşanabilmesi için bazı püf noktalarının bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda birçok taktik denense ya da yazılanlar okunsa da şeflerin yaptığı steak tarifleri kadar evde yapılanlar lezzetli olamayabilir. Çünkü her durumda imkanlar ve uygulama yöntemleri aynı olmayabilir. Mümkün olan en iyi  kuzu etini hazırlayabilmeniz için size bazı püf noktaları açıklayacağız;

Kuzu Eti Seçimini En Doğru Şekilde Yapmalısınız

 Kuzu etini seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, etin sinirsiz ve dinlenmiş olması gerektiğidir. Müşteriler kuzu etinin sevdikleri bölümünü kestirerek damak tatlarına uygun olarak dinlendirilmektedir. Dinlendirilmiş olan etler genellikle katı ve sert yapılı olmaktadır. Genç kuzuların etleri her zaman daha lezzetli ve makbuldür. Kuzu etinin değeri de buradan gelmektedir.

Kuzunun sırt bölümünde olan ve daha fazla güneş gören kısımları daha lezzetli ve değerlidir.

Kuzu etinin genel olarak orta yağlı olmasından dolayı en doğru pişirme yöntemleri uygulandığında istenilen her sonuç elde edilebilmektedir.

Kuzu Etinin Lezzetli Olabilmesi İçin En iyi Şekilde Marine Edilmelidir!


Kuzu eti oldukça yumuşak bir ettir. Kuzu eti ızgara, tava, fırın gibi çeşitli şekillerde pişirilebilmektedir. Ağızda dağılan ve lokum kıvamında bir et oraya çıkarabilmek için kuzu etinin en doğru şekilde marine edilmesi gerekmektedir. Doğru malzemeler kullanılarak en etkili marinasyon işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Marine için malzeme seçimi yapıldıktan sonra marinasyon işlemi yapılarak kuzu etinin kokusu azaltılabilir ve sofralarda fark yaratılabilir. İdeal bir kuzu eti için ünlü steakhouse şeflerinin önermiş oldukları malzemeler şunlardır;

·         1 tane iri boy soğan

·         2 yemek kaşığı zeytinyağı

·         1 çay kaşığı dağ kekiği

·         2 diş sarımsak

Ünlü et restoranlarında beğenilen ve hafızalarda yer eden kuzu eti tariflerini yakalayabilmek için yine ünlü et ustalarından alınan önerilere bağlı olarak kuzu etinin yüksek ateşte pişirilmesi gerekmektedir. Kuzu eti pişirilirken içindeki suyu bırakmamalıdır. Bu nedenle yüksek ısıda ve kısa sürede pişirilmesi gerekmektedir. Kuzu eti hazırlanırken kullanılan malzemenin sertleşmesini önlemek için eti ateşten almadan tuz ilavesi yapılması gerekmektedir.

Kuzu Eti Nasıl Mühürlenir?

Et mühürleme işlemi restoranlarda hızlı bir şekilde mühürlenerek suyunun içinde kalması sağlanmaktadır. Kendi imkanlarınızla et pişirirken tavaya birkaç damla sirke ilavesinde bulunursanız, kuzu eti hem kolaylıkla pişer hem de lezzet seviyesi yükselir. Et pişerken kaybettiği suyu tekrar sağlayamayacağından dolayı pişirilen etlerin suyunu muhafaza etmesine dikkat edilmelidir.

Etiketler: