Hakkımızda

1970'li Yıllarda Et Sektörü günümüzdeki gibi gelişmemişti. Kırsal bölgelerde beslenen Sığır ve Koyunlar uygun olmayan ortamlarda kesilip, muhafaza edilmeye çalışılırdı.Özel sektör bu işlerde henüz tam bir adım atmamıştı. Daha çok Devlet Kombinaları tarafından kesim işlemi gerçekleşiyordu. O seneler Et Sektöründe Hijyen, Sanitasyon ve Entegrasyon gibi işlemler çok geri kalmış durumdaydı. Samsun'da bu işi daha bilinçli yapmak adına küçük adımlarla ilerleyen Florya o günlerde besi işleri ile ilgileniyordu. 


1980'li yıllarda Samsun'umuzun Saathane ve 56'lar muhitinde iki kasap dükkanı açarak, Samsun İlimizin çeşitli kırsal mezralarında besiye uygun sağlıklı hayvan seçilip, bunları bir müddet besledikten sonra ilimize yakın mezbahalarda kesim işlemini yapmaya ve Baba mesleği olan kasaplık sanatını en iyi şartlarda yapmaya çalışıyorduk. 


Her geçen gün sektörde emin adımlarla ilerleyen Florya, Samsunda kendi ismi ile ön planda olmayı ve markalaşmayı hedeflemişti. Yıllar sonra Babadan oğla geçme prensibi ile kan tazeleyen Florya daha dinamik yönüyle her geçen gün atılımlarını artırdı. Halkın bu Et tüketimine daha iyi hizmet edebilmek için 1999 yılında İncesu Köyü mevkinde bir mezbaha açılmasına karar verildi ve hummalı çalışmaların sonucunda 3. sınıf bir mezbaha açıldı. Yeni açılan bu mezbaha ve soğuk hava depoları ile Samsun da ses getiren bir firma olmayı devam ettirdi. 


Ülkemizin içinde bulunmuş olduğu Jeopolitik konum ve çağın getirdiği yenilikler karşısında daha iyilerini ,yapmaya karar veren Florya ,Avruba Birliği uyum sürecinde gerekli kriterleri yakalamaya,Samsun halkına ve çevre illere daha iyi bir hizmet sağlamak amacıyla 2003 yılında yeni bir mezbahane yaptırmayı kararlaştırıldı. Yapılan çeşitli fizibilite çalışmaları ile 2004 yılında startı verilen yeni mezbaha yıl sonu İtibarı ile bitirilerek faaliyet alanımızı geliştirmiş olmasından gurur duymaktayız.


Tesisimiz


Florya Entegre Et Sanayi Ltd. Şti. kendi bünyesinde kurulmuş olmaktadır. 


Toplam 70.000 m2 alana sahip olup 10.000 m2 kullanim alani olan tesis, etrafinda 60.000 m2 yesil alan vardir. 


Yesil alan dışında kalan diger yollarin tamami betonla kaplidir. Canli Hayvan girisi ve ana giris kapisindan baslayarak tesisin içinde bütün kritik noktalarda dezenfekten havuzu bulunmaktadir. 


Tesis içinde kesim ve imalat yerleri mermerle ve diger bütün her yer granit ile kaplidir. 


Türkiye'nin en modern tesislerinden bir tanesidir. Tesisimizde toplam çalısan personel sayisi 30 olup, personel istihdami ve hayvan yetistirme, degerlendirme ile yöre havzasina katkida bulunmaktadir.